Strojení VÁNOČNÍHO STROMU 2016

ZAHÁJENÍ ADVENTU A ŽIVÝ BETLÉM NA ROKYTĚ

První adventní neděli 27. listopadu 2016 okolo 15. hodiny se prostor před OÚ začal plnit účastníky tradiční akce, pořádané obecním úřadem Rokytá, a sice zdobení a rozsvěcení vánočního stromu. Na domluveném místě se postupně sešlo úctyhodných 87 spoluobčanů. Tato bohatá účast pořadatele velmi mile překvapila a potěšila. Je milé, že i přes poměrně mrazivé počasí lidé neváhali a přišli přiložit ruku k dílu.

S prvními tóny vánočních koled zavonělo připravené občerstvení v podobě čaje, grogu, svařáčku a výborné gulášovky. Toto vše pro přítomné připravili K. Fořtík a slečna Jarmila. Finanční krytí na sebe vzala obec. Občerstvení, především horké nápoje a perníčky přišly velice vhod.

Přítomní dospělí i děti se pustili do zdobení stromu. Po instalaci světelných řetězů byly zavěšeny i ozdoby a všichni začali netrpělivě vyhlížet začátek avizovaného představení - živého betlému.

Krátce po 17 hodině začalo dosud u nás nerealizované představení, v němž byl do jesliček v připraveném „chlévě“ uložen živý „Ježíšek“ a za zvuku příhodně vybraných vánočních melodií mu jednotliví aktéři přinášeli dary. Do účinkování byli zapojeni „herci“ všech věkových kategorií od školky téměř po důchod. Diváci, jimž patří velké poděkování za trpělivost, ocenili toto vystoupení velkým potleskem.

Hlavního hrdinu - Ježíška „zahrál“ pětiměsíční Honzík Šáfr, vnuk manželů Holkových. Velké poděkování patří Radce Markové, která oslovila jednotlivé budoucí vystupující a dala dohromady choreografii vystoupení. Rodina Bergmanova zajistila velkou část kostýmů a dekorací, Petr Himl zapůjčil živou ovečku. Každý účinkující si svůj kostým doladil a zdokonalil. Rodiče vystupujících dětí jim sami vyrobili kostýmy. Ježíškovo rodiště postavili: Tonda Marek st., Ivan Holek, Karel Fořtík a Max Procházka. Řečí čísel se na realizaci celého představení živého betlému podílelo více než 30 lidí. Lidí, kteří ukázali, že jsou ochotni věnovat svůj volný čas pro takto zajímavou akci. Jménem pořadatelů všem hluboce děkuji.

Po rychlém úklidu celého prostoru se značně prokřehlí účastníci odebrali, za světla vánočního stromu, do svých domovů.

Text: A. Marek

Foto: M. Malíková, J. Malík